VOCAL &
INSTRUMENTAL
EISTEDDFOD

.
Speech. Mime and Movement

SPEECH AND
DRAMA
FESTIVAL

.

LITERARY
FESTIVAL

.

VISUAL ARTS
FESTIVAL

.
  ARCHIVES
.
View us on Facebook


together with
CABS
proudly present the Speech and Drama Festival 2018

 

and together with
Deloitte
proudly present the Speech and Drama Dance Festival 2018

SPEECH & DRAMA FESTIVAL 2019

Festival Dates Wednesday 26 June - Friday 12 July
Venues TBA
Final Concert Saturday 13 July, 6.00pm, Twin Rivers School
Deadline for Entries Wednesday 22 May
Office open from 9am - 4pm on this day
Early entries encouraged


 

AWARDS 2018

CUP CATEGORY RECIPIENT SCHOOL
MARGARET GRACE POETRY CUP Best Item of Junior Poetry M Mangezi/T Basopo E J Masson Drama
CHISIPITE CARITAS CUP Best item of Senior Poetry N Chawora/N Ncube Chisipite Senior
IMAGINATO CUP Best item of Prose Mufaro Mudzamiri Chipo Chikara
HONG KONG PLATE Best Item of Public Speaking Mudiwa Mungoshi Arundel
CENTENARY CUP Best Recital Tashinga Moyo Prince Edward School
SARAH JANE MUNN TROPHY Most Creative Group Midlands Christian College  
THE CHORAL SPEAKING CUP Best Item in Choral Speaking Westridge Grade 1 Westridge Primary
THE DELOITTE TROPHY Most points in Choral Speaking The Heritage School  
THE KILALEA CUP Best Play, Playlet or Dramatic Excerpt Hartmann Speech and Drama Hartmann House
TOMLINSON QUAICH AWARD Best Monologue - any age Gugulethu Mpofu Hellenic Academy
NIAA DUOLOGUE CUP Best Duologue - any age T Chirinda/J Kamasho Hartmann House
WALLBRIDGE SHAKESPEARE AWARD Best Shakespearean Item Gugulethu Mpofu Hellenic Academy
LEANDRA FENEYSEY CUP Best Improvisation Tinotenda Zimhunga Chisipite Senior
ANN WARR NEWSREADING TROPHY Best News Reading Item Kudzaishe Chitapi Prince Edward School
ENA STONE MIME CUP Best Mime The Samurais Midlands Christian College
OVER THE EDGE SHIELD Best Original Item Waterfalls Gardens Drama Waterfalls Garden
ANNE LEVY CUP Best Junior Item Ariel Grade 6 & 7 Ariel
KATHY NORMAN TROPHY Best Intermediate Item The Seekers - Chisi Form 1 & 2 Chisipite Senior
BATH CUP Best Senior Item Gugulethu Mpofu Hellenic Academy
THE INSTITUTE CUP Best Junior All Rounder Callum Smith Ruth Rodger Studio
THE ROSEMARY NEILL TROPHY Best Intermediate All Rounder Toby French J M Studio
THE SPEECH TEACHERS' CUP Best Senior All Rounder Naledi  Ncube Chisipite Senior
Back to Top