VOCAL & INSTRUMENTAL EISTEDDFOD

.
SPEECH AND
DRAMA FESTIVAL
.
LITERARY
FESTIVAL
.
VISUAL ARTS
FESTIVAL
.
ARCHIVES

together with
Mashonaland Holdings Limited
proudly present the Vocal & Instrumental Eisteddfod 2018
  • Vocal & Instrumental Eisteddfod 2018 Programme
    To be Advised

VOCAL & INSTRUMENTAL EISTEDDFOD 2018

Eisteddfod Dates Monday 26 February - Friday 23 March
Concerts Final : Saturday 24 March, 6:30pm
Junior Highlights : Sunday 25 March, 11am
Entries Close Thursday 18 January 2018
(Office will remain open until 4pm on this day)

We need helpers for the Eisteddfod in Harare during February and March 2018
Each half-day session requires a minimum of five people between Reception and the Auditorium.
If you think you could help please give us a call as soon as possible
on 702989 or 0778 457773
or email niaa@yoafrica.com

 

 

Vocal & Instrumental Eisteddfod 2017 Awards

AFRICAN MUSIC AWARDS

CERTIFICATES

BEST SOLOS Grade 3-7 Joshua Msara (Cecil John Rhodes School)
& Valarie Matimba (Dominican Convent Primary)
Form 1-3 Nolwazi Sibanda (Chisipite Senior School)
Anita Mukarate (Arundel)
Form 4-6 Tinayeshe Makamure (Winwood College)
Open Alfred Phiri (Milestone College
BEST DUETS Form 1-3 C. Muchera/R. Mayenzanise (Chisipite Senior School)
& R. Mavera/R. Chaora (Chisipite Senior School)
Form 4-6 Linette Duet (Lomagundi College)
BEST ENSEMBLES Grade 3-7 Avondale Primary School Vocal Ensemble
Form 1-3 St John’s College Beginner Marimba
Form 4-6 Kyle College Boys’ Vocal Ensemble

TICHA MUZAVAZI MBIRA PRIZES

MBIRA SOLO Beginner Nolwazi Sibanda (Chisipite Senior)
MBIRA SOLO Intermediate Tinayeshe Makamure (Winwood College)

TROPHIES

EDULOAN TROPHY Marimba Ensembles - Junior Schools Springvale House
WINAD TROPHY Marimba Challenge (Trad) - Senior Schools Convent Senior Ensemble
Dominican Convent High
"AFRICAN VOICE" CUP A Cappella Ensembles - Senior Schools Kyle College Boys Ensemble (Kyle College)
ETHNIC ENSEMBLE CUP African Music Ensembles St John’s College Advance Marimba
& Prince Edward Senior Marimba Band
NIC MANOMANO Marimba Challenge - Junior Schools Convent Grade 6 Marimba
(Dominican Convent Primary)
KUTINYA TROPHY Marimba Challenge - Senior Schools Hillcrest Senior Marimbas (Hillcrest College)
ACORN CUP African Choirs - Junior Schools Avondale Primary School
ROTARY ETHNIC CUP African Trad/Contemporary Choirs - Senior Mandedza High School
WATERSHED CUP African Gospel Choirs - Senior Schools Peterhouse Group of Schools

WESTERN MUSIC AWARDS

INSTRUMENTAL

CAROL BARON TROPHY Piano Solo Romantic – Grade 5 and up Christopher Kang (Dr Renan/Hellenic Academy)
PAT DUFFY MEMORIAL Piano Solo 20th Century - Any grade Natalie Mills (Joan Deste/Chisipite Senior)
LITTLE CUP Piano Solo Own Choice - Grades 1 to 4 Nyasha Mazonde (Chisipite Senior)
COLLEGE SINFONIETTA CUP Instrumental Sonata - Grade 5 & Over Emma Price (Macy Studio/Whitestone)
CAROL BARON CONCERTO CUP Instrumental Concerto – Grade 5 & Over Emma Price (Macy Studio/Whitestone)
DI WRIGHT CUP Bowed Strings - under 16 Natalie Mills (Chisipite Senior)
JOY KNOWLES TROPHY Bowed Strings -16 & Over Zendele Duvillard (Hellenic Academy)
NIAA BRASS CUP Brass Solo - Any grade Nicola Mills (Chisipite Senior)
NIAA BAGPIPE SOLO CUP Bagpipe Solo – Any Level Nakai Chamba (St John’s College)
NIAA BAGPIPE SOLO CUP Bagpipe Solo – Any Level Nakai Chamba (St John’s College)
IAN THOMPSON CUP Snare Drum Solo – Open Russell Mubayo (St John’s College)
BORDER TROPHY Recorder Solo – Grade 1-5, U13 Oanaya Dongo (Bryden Country School)
MASHONALAND HOLDINGS TROPHY Bands – Open Hellenic Academy
JNR BANDS/ORCHESTRAS CUP Bands/Orchestras Junior Schools Hellenic Primary
NIAA ORCHESTRAS CUP Orchestras – Open Hellenic Academy
NIAA ENSEMBLE CUP Vocal or Instrumental Ensembles Peterhouse Girls Form 6 Vocal Ensemble

VOCAL

PAT DUFFY CUP Vocal Solo under 14 Anthony Marini (Hartnack/Hellenic Primary)
LYNETTE WELCH CUP Vocal Solo Girls under 18 Tafara Shavi (Gateway High School)
BLYTHE KRUGER SHIELD Vocal Solo Boys under 18 Praise Jaravani (Peterhouse Boys’ School)
FLORA McCALLUM CUP Vocal Solo 18-21 Chiwoneso Mvududu (Peterhouse Girls’ School)
LORNA KELLY CUP Vocal Solo Open Natalie Carroll
DR TEASDALE GRIFFITHS TROPHY Opera Solo Mitchel Mvundura
PETER BOSLEY TROPHY Male Singers 16-18 Challenge Makomborero Pashapa (Peterhouse Boys' School)
MONICA TROLLOPE TROPHY Lady Singers 16-30 Challenge Chiwoneso Mvududu (Peterhouse Girls' School)
HARRY TUDBALL TROPHY Singers over 18 Challenge Mitchel Mvundura
CALEDONIAN FLOATING TROPHY Madrigals Chisipite Senior School

CHORAL

ASTRA CUP Choirs Grades 1 & 2 The Heritage School
JOHN GARDINER MEMORIAL TROPHY Choirs Grade 3 Dominican Convent Primary
THOMSON CUP Choirs Grade 4 Bishopslea School
GRACE CUP Choirs Grade 5 Bishopslea School
KATH KENNY CUP Choirs Junior Girls Chisipite Junior School
MASHONALAND CAMBRIAN CUP Choirs Junior Mixed Springvale House & Twin Rivers Primary School
GEM MERCER CUP Choirs Forms I and II Girls Peterhouse Girls’ School
RAY GOUGH CUP Choirs Form I and II Boys Peterhouse Boys’ School
BLYTHE KRUGER SHIELD Choirs Senior Boys St George’s College
MASHONALAND CAMBRIAN CUP Choirs Senior Girls Chispite Senior and Peterhouse Girls’s School
SENIOR SCHOOLS TROPHY Choirs Senior Mixed Peterhouse
NIAA CHURCH CHOIRS CUP Church Choirs Chisipite Senior School
NIAA PRAISE CUP Gospel Choirs Dominican Convent High
LIPTZ CUP Choirs Open Harare Youth Choir
NIAA A CAPPELLA CHOIR CUP Unaccompanied Choirs Note2etoN

GENERAL AWARDS

These awards are presented at the end of the Final Concert:
DIANA MELLON SCHOLARSHIP Zimbabwean student aged 10-17 for piano/organ studies Nyasha Mazonde (Chisipite Senior)
ESTHER LACY CUP Musicality and Charm Emma Price (Whitestone)
SAUNDERS FLOATING TROPHY Most Promising Singer 17-19 Chiwoneso Mvududu (Peterhouse Girls’)
POCKET CUP Most Promising Musician under 17 Natalie Mills (Macy Studio)
ADJUDICATOR’S CUP Outstanding item - Vocal or Instrumental Christopher Kang
& Hillcrest Advanced Marimba Band

Back to Top