VOCAL &
INSTRUMENTAL
EISTEDDFOD

.
SPEECH AND
DRAMA FESTIVAL
.
LITERARY
FESTIVAL
.
VISUAL ARTS
FESTIVAL
.
ARCHIVES
.
View us on Facebook  

 
proudly present the Vocal & Instrumental Eisteddfod 2019
ZB Life Assurance

VOCAL & INSTRUMENTAL EISTEDDFOD 2019

Entries Close Tuesday 22 January
(Office will remain open until 4pm on this day)
Eisteddfod Dates Monday 4 March - Friday 29 March
   
Concerts Final : Saturday 30 March, 6:30pm
Junior Highlights : Sunday 31 March, 11am
   
NIAA Office: Flat A5 Northern Heights, 5 J Tongogara Avenue, Harare
Office hours: 9am - 12:30pm Mon-Fri (during term time)
Phone: 024-2702989 (with answerphone); 024-2250921 Cell: 0778 457 773 (Ecocash);
Email: niaa@yoafrica.com
Website: www.niaazim.co.zw
Facebook: National Institute of Allied Arts (NIAA)
   

We need helpers for the Eisteddfod in Harare during March 2019
Each half-day session requires a minimum of five people between Reception and the Auditorium.
If you think you could help please give us a call as soon as possible
on 2702989 or 0778 457773
or email niaa@yoafrica.com

   
Vocal & Instrumental Eisteddfod 2018 Awards

AFRICAN MUSIC AWARDS

CERTIFICATES

BEST SOLO Junior School Aleck Kachambo (St Josephs Primary)
Form 1-3 Ratidzo Mayenzanise (Chisipite Senior School)
Taonaishe Juru (Prince Edward School)
Form 4-6 Chiedza Muchena (Chisipite Senior School)
BEST DUET Junior School K Pfaira / S Nyapokoto (Avondale Primary School)
Form 1-3 R Vushemasimba / R Mayenzanise (Chisipite Senior School)
Form 4-6 D Gupo / D Gupo (Still Waters Learning Academy)
Open N Chinyamakobvu / T Gwatidzo
BEST ENSEMBLE Junior School Greystone Mbira Ensemble (Greystone Park Primary)
Llendy Park Acapella Ensemble (Lendy Park Primary)
Form 1-3 Stigs Junior Marimba (St Ignatius College)
Form 4-6 Kutama College Marimba (Kutama College)
Open Mbira Dzevakuru

TICHA MUZAVAZI MBIRA PRIZES

MBIRA SOLO Form 1-3 Beauty Ngwende (Mabelreign High)
MBIRA SOLO Form 4-6 Chiedza Muchena (Chisipite Senior)

TROPHIES

EDULOAN TROPHY Marimba Ensembles - Junior Schools Avondale Primary School
"AFRICAN VOICE" CUP A Cappella Ensembles - Senior Schools Kyle College Boys Ensemble (Kyle College)
ETHNIC ENSEMBLE CUP African Music Ensembles Kutam College Marimba Band
NIC MANOMANO Marimba Challenge - Junior Schools St Martin's Convent
WINAD TROPHY Marimba Challenge (Trad) - Senior Schools Kutama College
KUTINYA TROPHY Marimba Challenge - Senior Schools Prince Edward Senior Band
ACORN CUP African Choirs - Junior Schools Seke 7 Primary School
ROTARY ETHNIC CUP African Trad/Contemporary Choirs - Senior Chisipite / St George's Choir
WATERSHED CUP African Gospel Choirs - Senior Schools St Mary's High

WESTERN MUSIC AWARDS

INSTRUMENTAL

ZSMT BEETHOVEN CUP Piano Solo Classical - Grade 5 & over Natalie Mills (Chisi[ite Senior)
CAROL BARON TROPHY Piano Solo Romantic – Grade 5 and up Christopher Kang (Hellenic Academy)
PAT DUFFY MEMORIAL Piano Solo 20th Century - Any grade Lucy Baker (Chisipite Senior)
LITTLE CUP Piano Solo Own Choice - Grades 1 to 4 Aneni Chigwedere (Ruzawi)
COLLEGE SINFONIETTA CUP Instrumental Sonata - Grade 5 & Over Emma Price (Amy Macy Studio/Girls College)
CAROL BARON CONCERTO CUP Instrumental Concerto – Grade 5 & Over Emma Price (Amy Macy Studio/Girls College)
DI WRIGHT CUP Bowed Strings - under 16 Emma Price (Amy Macy Studio/Girls College)
JOY KNOWLES TROPHY Bowed Strings -16 & Over Amy Grainger (Chisipite Senior)
NIAA CUP WIND SOLO Woodwind Solo - Under 18 Kayla Griffiths (Hellenic Academy)
NIAA BRASS CUP Brass Solo - Any grade Nicola Mills (Chisipite Senior)
NIAA BAGPIPE SOLO CUP Bagpipe Solo – Any Level Matthew Gilliam (St John's College)
IAN THOMPSON CUP Snare Drum Solo – Open Anotida Ntini (St John's College)
BORDER TROPHY Recorder Solo – Grade 1-5 Trust Chikora (Cecil John Rhodes)
DANTE ALIGERI JAZZ CUP Jazz Ensembles The Grange Christian School
MASHONALAND HOLDINGS TROPHY Bands – Open Salvation Army Territorial Youth Band
JNR BANDS/ORCHESTRAS CUP Bands/Orchestras Junior Schools Ruzawi Orchestra (Ruzawi School)
NIAA ORCHESTRAS CUP Orchestras – Open Hellenic Strings (Hellenic Academy)
NIAA ENSEMBLE CUP Vocal or Instrumental Ensembles Voice (St George's College)

VOCAL

PAT DUFFY CUP Vocal Solo under 14 Joint: Anthony Marini (R Hartnack)
Rutendo Chigumadzi (Chisipite Junior)
LYNETTE WELCH CUP Vocal Solo Girls under 18 Michelle Duffield (Chisipite Senior)
BLYTHE KRUGER SHIELD Vocal Solo Boys under 18 Connor Eksteen (Peterhouse)
FLORA McCALLUM CUP Vocal Solo 18-21 Nokutenda Chinyamakobvu
LORNA KELLY CUP Vocal Solo Open David Bvumbe
DR GRIFFITHS TROPHY Opera Solo Tarumbidzai Kashiri (Zimbabwe Classical Music Project)
PETER BOSLEY TROPHY Male Singers 16-18 Challenge Mudiwa Bosha (St John's College)
MONICA TROLLOPE TROPHY Lady Singers 16-30 Challenge Tafara Shavi (Gateway High)
HARRY TUDBALL TROPHY Singers over 18 Challenge Joint: Billy St John / David Bvumbe
CALEDONIAN FLOATING TROPHY Madrigals Chisipite Senior School

CHORAL

ASTRA CUP Choirs Grades 1 & 2 Joint: Chisipite Junior Gr 2B / Eaglesvale Prep School Gr 1&2
JOHN GARDINER MEMORIAL TROPHY Choirs Grade 3 Bishopslea School
THOMSON CUP Choirs Grade 4 Lusitania Primary
KATH KENNY CUP Choirs Junior Girls Chisipite Senior Choir( Chisipite Junior)
MASHONALAND CAMBRIAN CUP Choirs Junior Mixed One Voice Choir (Lusitania Primary)
GEM MERCER CUP Choirs Forms I and II Girls Peterhouse Girls B (Peterhouse)
MASHONALAND CAMBRIAN CUP Choirs Senior Girls Arundel Senior Choir (Arundel School)
SENIOR SCHOOLS TROPHY Choirs Senior Mixed Hellenic Mixed Choir (Hellenic Academy)
NIAA CHURCH CHOIRS CUP Church Choirs Hellenic Mixed Choir (Hellenic Academy)
NIAA PRAISE CUP Gospel Choirs Harare Youth Choir

GENERAL AWARDS

DIANA MELLON SCHOLARSHIP Zimbabwean student aged 10-17 for piano/organ studies Aneni Chigwedere (Ruzawi)
ESTHER LACY CUP Musicality and Charm Catherine Wang (Harare International School)
SAUNDERS FLOATING TROPHY Most Promising Singer 17-19 Joint: Gugulethu Mpofu (Hellenic Academy) / Shinga Madzima (Arundel School)
POCKET CUP Most Promising Musician under 17 Natalie Mills (Chisipite Senior)
LAURENCE & COPE cUP Most Promising Musician 17-21 Amy Grainger (Chisipite Senior)
ADJUDICATOR’S CUP An Outstanding Item Prince Edward Senior Marimba Band
NEELZ BOONZAAIER RECOGNITION TROPHY To a student for all-round contribution in all aspects of music Ngaakudzwe Nemaire (Hillcrest College)

Back to Top